РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/265 НА КОМИСИЯТА
от 9 февруари 2023 година
за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на керамични плочки с произход от Индия и Турция
Когато даден продукт се търгува на международно равнище, често се прилага мито по митническа тарифа.
Ако Вашето дружество обмисля износ, този раздел ви помага да разберете кои са вносните мита и други разходи, с които може да се сблъскате. Той не предоставя информация за продукта. За целта трябва да използвате функцията за търсене на продукта.
Когато обаче има специални споразумения за търговия с някоя страна (като споразуменията за свободна търговия или ОСП), понякога тарифите са по-ниски или са равно на 0%. Те се наричат преференциални тарифи. Такъв е случаят с Турция, с която ЕУ има специално споразумение.
Тъй като става дума за внос на керамични плочки от Турция до сега те имаха: ТАРИК
Мито в рамките на митнически съюз (01-01-2006 – ): | 0 % |
Антидъмпингови мита – част от антидъмпинговите мерки
Освен обичайните мита, даден продукт може да бъде предмет и на антидъмпингови или други инструменти за търговска защита.
Какво е антидъмпингово мито и как се прилага.
При дъмпинг се изнася на цени, по-ниски от националните пазарни разходи, за да спечели пазарен дял на световния пазар. Член VI от ГАТТ от 1994 г. разрешава налагането на антидъмпингови мита върху дъмпингови стоки, равни на разликата между експортната им цена и нормалната им стойност, ако дъмпингът причинява вреда на производителите на конкурентни продукти в страната вносител.
Дъмпинг е налице, когато дружество изнася продукт на по-ниска цена от нормалната стойност на продукта на неговия вътрешен пазар. Тази нормална стойност може да бъде националната цена на продукта или производствените разходи.
Ако при разследване се установи, че вносителите са извършвали дъмпинг и това е причинило вреда на местната промишленост на страната вносител, могат да бъдат наложени антидъмпингови мерки върху вноса на разглеждания продукт.
Тези мерки са под една от следните форми:
- Адвалорно мито (облагано съгласно стойността на сделката)
- Специфични мита (обложени с данък за определена сума на продукта)
- Ценови гаранции (износителят е съгласен да продава продуктите си на минимална цена)
Когато Вашето дружество възнамерява да търгува с продуктите си, трябва да разберете кои са вносните мита и другите разходи, с които може да се сблъскате. Моля, проверете наличната тук информация.
На 13 декември 2021 г.Европейската комисия („Комисията“) започна антидъмпингово разследване по отношение на вноса на керамични плочки с произход от Индия и Турция („засегнатите държави“) въз основа на член 5 от основния регламент. Тя публикува известие за започване на процедура в Официален вестник на Европейския съюз(2)(„известието за започване“).
Комисията започна разследването вследствие на жалба, подадена на 3 ноември 2021 г.от Сдружението на европейските производители на керамични плочки (CET или „жалбоподателя“). Жалбата беше подадена от името на промишлеността на Съюза за производство на керамични плочки по смисъла на член 5, параграф 4 от основния регламент. В жалбата се съдържаха доказателства за дъмпинг и за произтичаща от него съществена вреда, които бяха счетени за достатъчно основание за започване на разследването.
Очаква се антидъмпинговите мерки срещу вноса от Индия и Турция да възстановят условията за справедлива търговия на пазара на Съюза. Очаква се това да даде възможност на промишлеността на Съюза да възвърне част от пазарния дял, изгубен поради дъмпинговия внос, и да го направи на справедливи цени, като по този начин подобри своите равнища на печалба, което от своя страна би позволило на промишлеността да увеличи инвестициите си. Всъщност инвестициите са от решаващо значение за тази промишленост не само за поддържане, но и за иновации и инвестиции в разработването на сегменти като тези на големите плочи. В резултат на мерките се очаква производителите от Съюза да се възстановят от понесената вреда, да продължат да инвестират и да изпълняват ангажиментите си, включително социалните и свързаните с околната среда.
Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на комитета, създаден с член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1036,
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/265 НА КОМИСИЯТА
Член 1
1. Налага се окончателно антидъмпингово мито върху вноса на плочки и плочи за настилане или облицоване, от керамика; кубчета, парчета и подобни артикули за мозайки, дори върху подложка, от керамика; керамика за дообработка, понастоящем класирани в кодове по КН 6907 21 00, 6907 22 00, 6907 23 00, 6907 30 00и 6907 40 00и с произход от Индия или от Турция.
2. Ставките на окончателното антидъмпингово мито, приложими към нетната цена франко границата на Съюза преди обмитяване на продукта, описан в параграф 1 и произвеждан от изброените по-долу дружества, са, както следва:
3. Антидъмпинговите мита не се прилагат по отношение на индийския производител износител групата Lavish, която се състои от Lavish Granito Pvt Ltd., Lavish Ceramics Pvt Ltd., Lakme Vitrified Pvt Ltd. и Liva Ceramics Pvt Ltd. (допълнителен код по TARIC C903), и не се прилагат по отношение на турския производител износител Vitra Karo Sanayi ve Ticaret A.Ş. (допълнителен код по ТАРИК C902).
4. Индивидуалните митнически ставки, определени за дружествата, посочени в параграф 2, както и неприлагането на каквато и да е ставка на антидъмпинговото мито за посочените в параграф 3 дружества, се прилагат при представяне пред митническите органи на държавите членки на валидна търговска фактура, върху която фигурира декларация с дата и подпис на служител на издалия фактурата субект, който посочва името и длъжността си, като текстът на декларацията се съставя по следния образец: „Аз, долуподписаният/ата, удостоверявам, че [обемът] от [разглеждания продукт], продаван за износ за Европейския съюз и обхванат от настоящата фактура, е произведен от [наименование и адрес на дружеството] (допълнителен код по ТАРИК) в [засегнатата държава]. Декларирам, че информацията, предоставена в настоящата фактура, е пълна и вярна.“. Ако не бъде представена такава фактура, се прилага митото, приложимо за всички други дружества.
5. Освен ако е предвидено друго, се прилагат действащите разпоредби в областта на митническото облагане.
10.2.2023 г. BG Официален вестник на Европейския съюз L 41/67
Член 2
Член 1, параграф 2 може да бъде изменен, като се добавят нови производители износители от Индия или от Турция и за тях се приложи съответната среднопретеглена ставка на антидъмпинговото мито за оказалите съдействие дружества, които не са включени в извадката. Новият производител износител представя доказателства, че:
а) през разследвания период (1 юли 2020 г.— 30 юни 2021 г.) не е изнасял стоките, описани в член 1, параграф 1, с произход от Индия или от Турция;
б) не е свързан с износител или производител, за когото се прилагат мерките, наложени с настоящия регламент, и който би могъл да е оказал съдействие при първоначалното разследване; и
в) действително е изнасял разглеждания продукт или е поел неотменимо договорно задължение да изнесе значително количество за Съюза след края на разследвания период.
Член 3
Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на 9 февруари 2023 година.
За Комисията
Председател
Ursula VON DER LEYEN