Митнически режим 42-00 представлява : Едновременно допускане за свободно обръщение и крайна употреба на стоки , които са предмет на освободена доставка по ДДС за друга държава членка на ЕС.

Освободени от данък са стоките, чийто внос са последвани от въреобщностна доставка .
При пристигане на стоката на митница се заплаща Мито , след което се слага пломба от НАП и стоката се изпраща към предназначената за доставка държава членка.

На лице трябва да са следните условия :

  • Вносителят да е регистрирано по ЗДДС юридическо лице;

  • В документите да е указано , че стоката е предназначена за държава членка на ЕС;

  • Вносителят ще осъществи със стоките последваща вътрешнообщностна доставка на стоките към лице , регистрирано по ДДС в друга страна членка на ЕС;

„Вносител“ се определя лицето длъжник за заплащането на вносните минтически сборове , както и лицето получило стоки на територията на страната от трети страни или територии , които са част от митническата територия на Общността.

Документи , които се подават в митницата :

  1. Митническа декларация

  2. Консаменти MB/L , HB/L , уведомително писно от спедитор ( В консамента трябва да се посочи , че стоката е за крайно потребление в друга  страна на  ЕС. „Goods to be delivered …… Goods are made in……..“)

  3. Търговска фактура от изпращача към вносителя , опаковъчен лист , сертификати и др.

  4. Търговска фактура от вносителя към получателя на стоката

  5. Декларация от вносителя , че е регистриран по ДДС към момента на подаване на митническата декларация

  6. Като доказателства за т.5 се прилагат копия на ДДС регистрацията и Булстата и документ отпечатан от Тарик

  7. Копие на ДДС регистрацията на крайния получател , който ще плати ДДС-то в държавата на потребление , като доказателство и при него се разпечатва документ от Тарик

  8. Пътна товарителница. След пристигането на стоката при крайния получател , той трябва да завери пътната товарителница с печат на крайния получател , подпис и име на лицето , което приема стоката . Един екземпляр от тази товарителница превозвача трябва да върне обратно на вносителя и той да го предаде на митницата. В пътната товарителница се вписват име и подпис и се поставя печат на изпращача , а в кл.23 се вписват името и подпис на шофьора и се поставя печат на превозвача , както и регистрационния номер на товарния автомобил.

  9. Платежно за мито

  10. Фирмени документи на вносителя

  11. Пълномощно

За да бъде приключен режим 42 , при получаване на стоките в страните от ЕС , клиентите плащат ДДС при вноса в съответната държава,  изпращат пътна товарителница , че стоките са получени и документ от банката за платения от тях ДДС , които се прядоставят в митницата на поставяне на режима.

VIES декларация от крайния получател , потвърждаваща декларирането на вътрешнообщностната доставка на стоки.

За прилагането на режим 42, вносителят трябва да се снабди с всички документи, доказващи последващото извършване на вътреобщностна доставка на стоки. Документите са определени в правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност. В случай, че вносителят, прилагащ режим 42 не успее да се снабди с всички документи, данъкът върху добавената стойност става изискуем от вносителя и се начислява с протокол.

 

 

Какво представлява митнически режим 42-00 ?

Това е режим , при който са освободени от ДДС или когато е приложимо –  отложено плащане на  акциз , стоките, чийто внос са последвани от въреобщностна доставка.

Какви са ползите от прилагането на митнически режим 42-00?

  • Драстично намаляване на разходите и респектвино увеличаване на печалбите поради ниската ставка на данък печалба в България , който е 10%.

  • Отлагане плащането на ДДС до пристигане на стоката до крайния получател.

  • Подпомагане на българската икономика

  • Създаване на работни места

Пример:

Фирма „Х“ ООД внася стоки от Китай , които трябва да бъдат доставени до Италия, Естония и Германия.

  • Когато стоката пристигне в България , се заплаща необходимото  мито 10%.

  • Митнически агент подготвя всички нужни документи , слага се пломба от НАП и стоката е готова за транспортиране .

Защо не се плаща ДДС-то в България ?

Ако при внос, митницата събере ДДС после вносителя ще си го поиска понеже ще се регистрира по ДДС при тях. И ще извърши вътреобщностна сделка, и на администрацията ще и се наложи да го възстанови. Това отнема ресурс един път да го събере , втори път да го провери и да го възстанови. За това държавата членка където стоката пристига го събира.